vasta
27 اسفند 1401 - 10:26

اجازه استخراج حتی "یک بیل" از معدن بوکسیت را نمی‌دهیم

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس با بیان اینکه اجازه استخراج "یک بیل" خاک از معدن بوکسیت در شاهرود را نمی‌دهیم گفت: شاهوار نمادی مردمی و ذخیره‌گاه حیاتی در شاهرود و خط قرمز ما است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شاهرود، علی‌اصغر خانی در جشن ملی ثبت شاهوار اظهار داشت: ثبت ملی شاهوار توسط خود مردم انجام شد و ما به عنوان نماینده مجلس هم کاری انجام دادیم به نیابت از مردم بوده، چراکه 70 درصد تأمین آب شاهرود و منطقه "زیر استاق" از شاهوار است.

خانی با بیان اینکه در حال حاضر 15 حلقه آب شرب در صحرای جلالی شاهرود وجود دارد گفت: انتقال آب شاهوار از صحرای جلالی نزدیک به هزار لیتر در ثانیه است. این در حالی است که 200 لیتر بر ثانیه نیز در شهرستان شاهرود کمبود آب وجود دارد.

وی افزود: در کنار اینکه شاهوار برای مردم به یک نماد تبدیل شده که با آن علقه و خو گرفته اند اما بخش مهمی از تأمین آب و حیات این مردم نیز به آن وابسته است.

نماینده مردم شاهرود و میامی با بیان اینکه تعدادی از نمایندگان مجلس به دنبال این بودند که با تأسیس کارخانه در پایین دست شاهوار زمینه اشتغال 400 نفر را فراهم کنند تصریح کرد: این موضوع بدین جهت مطرح شد تا ما از هدف خودمان که حفظ و صیانت از شاهوار بود دست برداریم. در جواب آنان گفته شد چرا در گذشته این موضوع را مطرح نمی‌کردید و سهم مردم شاهرود تنها حدود 40 کارگر ساده در معدن بوکسیت بوده است.

خانی ادامه داد: همچنین گفته شد که انفجارات گسترده و چندین ساله در این معدن سبب وارد شدن آسیب جدی به شاهوار شده است و با وجود این دلایل حالا به دنبال معامله هستید. به هیچ وجه این اجازه را به شما نخواهیم داد و این موضوع خط قرمز مردم ماست.

نماینده مردم شاهرود و میامی موضوع شاهوار را موضوعی غیر سیاسی دانست و تأکید کرد: شاهوار موضوعی ملی است و منافع ملی مردم شاهرود قابل معامله نیست. چرا باید اجازه بدهیم که سرمایه‌های مردم غارت شود؟ هیچ ملاحظه و معامله‌ای که کوچکترین لطمه را به شاهوار وارد کند نخواهیم پذیرفت.

نماینده مردم شاهرود و میامی خواستار ترمیم چهره تخریب شده شاهوار با قید فوریت شد و گفت: در موضوع شاهوار بین مسئولان استان و شهرستان اجماع وجود دارد و همانطور که به مسئولان استان بارها گفته شده حتی امکان برداشت یک بیل از بوکسیت شاهوار وجود ندارد.

خانی با اشاره به بحران آب در کشور بیان کرد: در حال حاضر 300 شهر بحرانی آب در کشور وجود دارد که به همین دلیل بودجه 1401 وزارت نیرو در مجلس، 70 درصد افزایش یافت. در سال 1402 نیز این افزایش بودجه ادامه یافت.

وی اضافه کرد: تنها راه تأمین آب ایران برای فلات مرکزی، خلیج فارس و خزر بوده که این موضوع مستلزم هزینه سنگین دولت است و امیدوارم انجام شود.

نماینده شاهرود و میامی به لزوم تأمین آب برای صنعت نیز اشاره و اظهار کرد: لازمه بازگشایی کارخانه سیمان بیارجمند بعد از 16 سال تأمین آب است که با تمهیدات اندیشیده شده ظرف دو سال آینده بهره‌برداری می‌شود. همچنین برای تأسیس کارخانه خودروسازی "زامیاد2" به 6 لیتر در ثانیه آب نیازمندیم که عملیات خاک برداری این کارخانه با مساحت 100 هکتار ظرف  10 روز آینده انجام می‌شود.

عده‌ای شاهوار را فقط به عنوان ذخیره‌گاه معدنی می‌دیدند

ابوطالب جلالی معاون استاندار و فرماندار ویژه شاهرود نیز در این مراسم گفت: ثبت ملی شاهوار مسیر صیانت از این سرمایه مردم را هموار کرد.

فرماندار شاهرود با بیان اینکه برای صیانت از شاهوار مشکلات و خلاءهای قانونی وجود دارد اظهار داشت: همین موضوع کار را برای مجموعه‌های مطالبه‌گر و مردمی جهت پیگیری از مراجع قانونی سخت کرده بود. البته مطالبات در موضوع شاهوار مربوط به سال‌های گذشته است که با حمایت مردم و پیگیری مسئولان و نماینده مردم شاهرود در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

جلالی قله‌ها را نماد صلابت و اقتدار دانست و تأکید کرد: نعمت‌ها و برکات شاهوار برای منطقه شاهرود بسیار است که از جمله آن باید به نقش مهم آن در اکوسیستم آب و هوایی و ذخیره‌گاه آب شرب و کشاورزی این منطقه اشاره کرد.

وی افزود: متاسفانه عده‌ای فقط به دنبال استفاده از ذخیره‌های معدنی شاهوار بودند که در طول این سال‌ها آسیب قابل توجهی به دامنه این قله وارد شد.

فرماندار شاهرود از همه مجموعه‌های مردمی خواست که به طور مستمر به مطالبه‌گری و حساسیت خود در این موضوع ادامه دهند تا در کنار مسئولان این ظرفیت برای نسل‌های آینده صیانت شود.

انتهای پیام/363/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1098635